Što podrazumijeva pojam “fina motorika”?
Pojam fine motorike najčešće se poistovjećuje s motorikom ruku i prstiju na rukama međutim odnosi se i na pokrete jezika i malih mišića lica tj. svih zglobova, kostiju i mišića. Možemo reći da je fina motorika u potpunosti razvijena kad su navedeni pokreti u nizu koordinirani i precizni. Da bi dijete razvilo finu motoriku i s lakoćom obavljalo svakodnevne zadatke koje većina odraslih tako obavlja, potrebno je od rođenja uvježbavati različite motoričke zadatke, kroz zabavu i igru.
Zašto je razvoj fine motorike važan?
Finu motoriku vrlo je važno razvijati od najranije dobi jer se područja za govor i pokrete prstiju u mozgu nalaze vrlo blizu te poticanjem razvoja fine motorike potičemo i razvoj obližnjih područja koja upravljaju razvojem govora. Kad nivo razvoja pokreta tj. fine motorike odgovara dobi djeteta, govor se također skladno razvija te se i opseg vokabulara povećava i u očekivanim granicama. U suprotnome se javljaju poteškoće u govoru i komunikaciji (disleksija, disgrafija, različiti poremećaji učenja…) na kojima je potrebno dodatno raditi. Razvoj fine motorike omogućava djeci da čim prije samostalno obavljaju svakodnevne radnje (oblačenje, vezanje cipela, zakopčavanje gumbova, rezanje škarama, guljenje naranče, korištenje pribora za jelo…).
Kako razvijamo finu motoriku kod djece?
Sljedeće su navedeni primjeri ideja i aktivnosti za razvoj fine motorike:
- Prebacivanje sitnih predmeta iz jedne posude u drugu
- Ubacivanje sitnih predmeta u boce
- Nošenje jajeta u žlici
- Vješanje predmeta kvačicama na uže, mrežu
- Provlačenje sitnog konopa ili vune kroz rupice na kartonu (na isti način se može uvježbavati i vezanje cipela – vezanje mašne)
- Nizanje perlica ili manjih komadića slamke
- Otkopčavanje i zakopčavanje gumbića
- Otvaranje i zatvaranje čepova
- Gužvanje papira u loptice ili trganje papira
- Rezanje papira po liniji
- Vježbanje hvata pincetom i sitnim pomponima
- Crtanje i pisanje
- Oblikovanje gline ili plastelina, tijesta
- Bojanje
- Vezanje čvorova
- Istraživati različite strukture materijala prstima (pijesak, palenta, brašno, kamenčići, kora drveta…)
- Brisanje gumicom
- Bacanje i hvatanje lopte
- Igre sa klikerima
- …
Kako provjeriti je li dijete razvilo finu motoriku?
Doktor Ranko Rajović, osnivač NTC sustava učenja, preporučuje najjednostavniji test za ispitivanje razvijenosti motorike koji se daje djetetu nakon treće godine života. Dijete položi ruku na ravnu podlogu te treba podići svaki prst ruke redom, ali pojedinačno. Ukoliko ima razvijenu finu motoriku, uspjet će podići svaki prst od podloge. Ukoliko to ne uspijeva, treba još raditi na razvoju fine motorike putem već navedenih aktivnosti.